Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum Ama Bilgim Yok?

1.Nereden Başlamalıyım ?

Web site yaptırmak istiyorum ama nereden başlamalıyım derseniz; ilk olarak "Alan Adı(Domain) Tescili" ile başlamalısınız. Çünkü sizin artık internet ortamında kimliğiniz olacaktır.

Birçok alan adı uzantıları vardır, Türkiye'de genelde kullanılan alan adları(domain) ".com, .com.tr, .net, .org, .gov.tr, .biz gibi örnekler verebiliriz. "

Alan Adı(Domain)na sahip olmak çok kolaydır. uzantısı .tr olmayan alan adları için herhangi bir evrak gerekmez. Fakat .tr uzantılı bir alan adına sahip olmak isterseniz, bu durumu ispatlamanız gerekir. Nasıl derseniz bu konuyu örnek ile açıklayalım; siz bir işletme sahibisiniz ve işletmenizin adıda ABC A.Ş. olsun. ABC A.Ş. nin size ait olduğunu ispatlayan belgeleri sunmanız gerekir. Bu belgeler "Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, Yetki Belgesi, Marka Tescil Belgeleri" gibi evraklar ile temin edilebilir.
Diğer alan adları için böyle bir durum söz konusu değildir.

2.Hosting (barındırma hizmeti) Nedir?

Hosting kelimesi çok duyduğumuz ama ne olduğu konusunda çeşitli yorumların yapıldığı bir konudur.Hosting internette size ayrılan alandır. Bilgisayarınızın bilgileri depolama bölümü olan harddısk bu konuya özet olabilir.
Size bu konuyu yine örneğimiz üzerinde anlatmak istiyoruz.
A.B.C A.Ş. firmasının Alan Adını(Domain) aldık. Artık internette sizi temsil eden bir kimliğiniz var.
Bundan sonra hosting hizmeti almalısınız. Genellikle hosting hizmetini web sitenizi yaptırdığınız kişi veya firmalardan almanız daha mantıklıdır. Hosting ile neler yapılabilir.

  • Sadece email adresi için alınabilir.
  • İnternet ortamında çalışan bir uygulama için alınabilir.
  • Web sitesi yayınlamak için alınabilir.

Başka seçenekler sunmak mümkün fakat kafa karıştırmadan en basit hali ile anlatalı istiyoruz.Konumuz web sitesi olduğu için web hosting almalısınız. Size en uygun hosting için web sitenizi yaptırdığınız kişi veya firmadan destek alabilirsiniz.

3.Web Site Tasarımı Yaptırmak

Web sitesi sizi dış dünyada temsil eden yapıdır. Ciddiye alınması gereken bir konudur. Sadece görsellik olarak değil, güvenlik, devamlılık, teknik destek, içerik yönetimi, Google Optimizasyonları yapılmalı ve takip edilmelidir.
Web sitenizin kod yapısı ve görsel tasarımı profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.Yönetim Paneline sahip olmalı kullanıcılar içerik ve görseller üzerinde ekleme, çıkarma ve değiştirme işlemlerini yapabilmelidir.

4.Teknik Destek Hizmetleri

Web siteniz artık hazır ve yayında; kurumsal email hesaplarınız oluşturuldu. Örnek:info@abc.com
Bundan sonra artık web sitenizde ve kurumsal email trafiğinizde oluşabilecek sorunlar için muhattap olacağınız kişilerin önemi ortaya çıkıyor. Teknik desteği olmayan bir daha ulaşamayacağınız kişiler ile çalışmanız durumunda, alan adınızı, web sitenizi, email adreslerinizi kaybedebilirsiniz. Hatta bu yapılar takipsizlik sonucu rakiplerinizin eline geçebilir.
Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için bu işi meslek edinmiş kişi veya firmalar ile çalışmalısınız.

Bazı Püf Noktaları

Kurumsal Email Adresi Nedir?

Kurumsal email alan adınızın uzantısına sahip email adresidir.Örnek; ABC A.Ş. firması için aldığınız www.abc.com alan adı için email adresiniz info@abc.com formatında olacaktır. Örneğimizi Fobe Yazılım için düşünürsek destek@fobeyazilim.com kurumsal email adresimizdir.

Hosting (Barındırma Hizmeti) Kapasite Seçimi(Hangi Hosting?)

Hosting seçinin doğru yapılması çok önemlidir. Hosting kapasitesini bilgisayarınızın harddısk kapasitesi gibi düşünebilirsiniz.
Paket Türü 1; Sadece tanıtım içeriği olan basit bir we sitesi ve 5 taneye kadar olan kurumsal email adresi için dar kapsamlı bir hosting paketi seçebilirsiniz.
Paket Türü 2; 5-15 email adresine sahip, ürünlerin olmadığı bir web sitesi için orta derecede bir hosting paketi seçebilirsiniz.
Paket Türü 3; 15-30 email adresine sahip ve 100 e kadar ürülerinizin olduğu bir web sitesi için ortanın üstü bir hosting paketi seçebilirsiniz.
Paket Türü 4; Bu paket ileri düzey paket anlamına gelir ve bunu seçme tercihi mutlaka uzman kişiler ile yapılmalıdır.

Biz Fobe Yazılım olarak 2 paket sunuyoruz. Bunlardan ilki Standart Paket; 30 email adresi, sınırsız web alanı, sınırsız trafik, 1 adet ms sql server desteği olan pakettir ve standart paketimizdir.
Bir diğer paketimiz kurumsal pakettir; 40 ve üzeri email ihtiyaçları için kullanılır.Sınırsız web alanı, sınırsız trafik, 10 adet ms sql server desteği olan pakettir ve kurumsal paketimizdir.

Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) Nedir?

Günümüzde firmalar ürünlerini ve hizmetlerini en iyi internet ortamında sunabilmektedir. Reklam mantığı eski teorilerden uzaklaşmış ve tamamen sanal dünyaya yönelmiş durumdadır.
Çok kaba bir tabir ile seo ürün ve hizmetlerin internette görünür hale getirilmesidir. Sizi sanal dünyada ön sıralara çıkarmak için yapılan tüm tasarım, kodlama, sosyal paylaşımların tamamına seo çalışması denir.
Seo artık bir sektör haline gelmiştir. İnsanlar yani bu işi yapanlar seo eğitimleri almaktadır yada tecrübeleri ile seo hizmeti vermektedir. Seo çalışması doğru yapıldığında yararlı sonuçlar verdiği gibi, hatalı yapılan çalışmalar sizi en gerilere atmaya yol açabilir.
Rekabetin çok yoğun yaşandığı bir sektörde bu işlem çok zor ve uzun zaman alırken, sektöre yeni girmiş bir ürün yada arama yoğunlu az olan bir ürün yada hizmet için daha basit olacaktır.
Dilerseniz bir örnek ile daha net açıklayalım;
Sektörümüz "dersane" olsun. Google a dersane yazdığımızda binlerce dersane arasından ön plana çıkmak oldukça zordur.
Peki çemberi biraz daraltalım anahtar kelimemiz "ankara dersane" olsun. Türkiye genelinden Ankara bölgesindeki dersaneler içinde sıralamaya girersiniz
Çemberi biraz daha daraltalım ve anahtar kelimeyi "kızılay dersane" olarak değiştirelim. Arama motorunda ilk sıralara gelmeniz çok daha kolay olacaktır.
Dersane sektörünün yoğunluğu malüm, biz başka bir sektör ile konuyu tamamlayalım.
Bu defa sektörümüz sanayi sektörü ve makine parçaları satan bir firma iç anadolu bölgesinde Bosh Rexroth Bayiliği almış olsun.
Düşünüldüğü zaman Bosch Rexroth iç anadolu bölgesinde 50 adet varsa siz sadece bu 50 firma içinde birinci sayfaya çok rahat olarak çıkabilirsiniz. Anahtar kelime olarak en basit "Bosch Rexroth Ankara" üzerinde yoğunlaşmak yeterli olacaktır.
Bu çember daraltma işlemleri daha da daraltılabilir. Fikir oluşması açısından örnekleme ile ilerleyerek daha akılda kalıcı bilgi sunmak istiyoruz.

Web Sitesinin Mobil ve Diğer Cihazlarla Uyumu

İletişim teknolojilerinin her geçen gün dahada ilerlemesi, bilgiye her yerden ulaşılabilmesi anlamına gelmektedir.
Bu nedenle yaptırmayı düşündüğünüz web sitesinin tüm platformlara uygun olması gerekir. Günümüzde masaüstü pc lerin yerini artık notebook,tablet ve akıllı telefonlar almıştır.Bu nedenle web sitenizin bu platformlara tam uyumu çok önemlidir.
Örnek; Notebook yada masaüstü bilgisayarınızda açtığınız bir web sitesi görüntüsü, mobil telefonda açtığınızda tamamen mobile uyumlu olarak gelmelidir. Bir püf noktası; mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım?
Mobil cihazlarla(akıllı telefon, tablet gibi) açılan web sitesinde, mobil uyumu varsa sayfa genişletme yada küçültme işlemini yapamazsınız. Sadece yukarı ve aşağı hareket eden bir site ve menüler karşınıza gelir. Bu ekran normal pc veya notebook ta gördüğünüz ekrandan farklıdır.